ŻEBYŚ PRZEŻYŁA WOJNĘ | 6 WRZEŚNIA | 19:00
BILET 40 ZŁ
Jak to było mieszkać w Łodzi przedwojennej i przeprowadzać się do getta? Jak to było dorastać w getcie? Pobierać i rozwodzić się w getcie? Rodzić dzieci, a potem oddawać je na śmierć? Umierać z głodu? Żyć w getcie? Przeżyć i być ocalałym? Co się ludziom w getcie śniło? A co się śni nam? O czym wszyscy marzymy? Co nas łączy?
Bohaterki spektaklu, współczesne kobiety - Ania i Karolina, szukają odpowiedzi i znajdują je w dziennikach Rywki Lipszyc i Irene Hauser, pamiętniku Toli „bez nazwiska” oraz we wspomnieniach Haliny Elczewskiej, Zofii Lubińskiej-Rosset, Miry Krum-Ledowski, Leona Weintrauba. Odpowiedzi szukają też w sobie. Snują przed widzem intymne opowieści o getcie w okupowanej Łodzi, starając się uzdrowić historię… a wszystko zaczyna się od zadanego przez Anię w 2021 roku pytania: „Dlaczego Ty właściwie mieszkasz na tych Bałutach?” - „Dlaczego? Dlatego, że to, co tu było przede mną, mnie tu przyciągnęło…”
Spektakl „Żebyś przeżyła Wojnę” bazuje na prawdziwych wspomnieniach i rozmowach z czasów wojny i współczesnych, dlatego duże fragmenty spektaklu można oznaczyć jako teatr dokumentalny. Jest to próba uchwycenia istoty człowieczeństwa w kontekście wojny w najszczerszej formie, bez patetyzmu i budowania „scenicznych pomników” postaciom historycznym.
Pokaz z muzyką na żywo.
Spektakl dla widzów dorosłych i młodzieży od 13 r. ż.
Scenariusz, reżyseria, obsada: Anna Rakowska i Karolina Zajdel
Wideo: Jakub Rakowski
Grafika, konsultacje scenograficzne: Mateusz Mirowski
Muzyka na żywo: Karolina Brożek
Spektakl w ramach 80.rocznicy Wielkiej Szpery we współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.