pl
Maj 2022
ARTKOMBINAT 7 maj 2022

Świeżość - Młodość - Piękno - Energia

Pod tymi hasłami startuje na nowo cykl koncertów ARTKOMBINAT Jazz o’clock w łódzkim MONOPOLIS.
Tym razem gospodarzem nadchodzących wydarzeń jest Maciej Kądziela, saksofonista i kompozytor koncertujący z czołowymi przedstawicielami światowego jazzu. Wraz z Maciejem wybraliśmy do wspólnego grania znakomitych muzyków z całej Polski. Dzięki wspólnym wysiłkom udało nam się zaprosić m.in wspaniałą pianistkę Kasię Pietrzko, trębacza Piotra Schmidta czy znakomitego skrzypka związanego z trójmiejską sceną Tomasza Chyłę.
7 maja wystartuje wiosenna edycja, a w raz z nią wielka premiera zespołu Jazz Forum Talents wydanej dla Agencji Muzycznej Polskiego Radia. 

JAZZ FORUM TALENTS | 7 MAJA 2022 | GODZINA 19:00
- ARTKOMBINAT JAZZ O'CLOCK 2022 -
BILETY: NORMALNE 69 zł - ULGOWE 40 ZŁ (UCZNIOWIE, STUDENCI, EMERYCI)

Jest ich siedmioro, a każde z nich, tworząc program, przyniosło odmienną kompozycję. I w tym tkwi największa siła, ale też całkowicie inna wizja zespołu niż ta, do której byliśmy przyzwyczajeni – wyjaśnia Andrzej Zieliński, jeden z kuratorów – wraz z Piotrem Metzem i Rochem Sicińskim – cyklu „Jazz.PL”. 
To się nie zdarza ani w polskim, ani światowym jazzie, żeby było siedmiu liderów i wśród nich żadnego pierwszego z równych; żeby wszyscy byli pogodzeni ze sobą, ze swoim miejscem. Każde z nich specjalizuje się w czymś innym i to są różne światy muzyczne, które udało się ułożyć w siedmiu kompozycjach – dodaje dziennikarz radiowej Dwójki. 
Album konstelacji wschodzących gwiazd polskiego jazzu, Jazz Forum Talents, otwiera nową serię wydawniczą Agencji Muzycznej Polskiego Radia z okazji 85. urodzin Programu 2 Polskiego Radia, które przypadają na dzień 18 marca 2022 roku. 
– To jest nasz produkt eksportowy, dlatego że możemy się pochwalić ich talentami na całym świecie. Siedmioro młodych ludzi przynosi swoje światy, które przez intensywność wykonawczą są spójne. Ta płyta udowadnia, że to zamknięta, wysmakowana całość. Słychać, że muzycy świetnie się bawią, dzięki czemu my też możemy się bawić – mówi o pierwszej płycie z cyklu „Jazz.PL” Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor radiowej Dwójki.

„Drżyj Wierchuszko polskiego jazzu, idzie nowe” - Andrzej Zieliński, PR Drugi Polskiego Radia.

To zespół największych nowych talentów polskiego jazzu, wyłoniony spośród muzyków, którzy w 2019 roku brali udział w Jazz Forum Showcase powered by Szczecin Jazz. Każdy z muzyków wspaniałej siódemki jest liderem własnego projektu, a także ma ugruntowaną pozycję na naszej scenie, nagrody i wyróżnienia zdobyte na najważniejszych ogólnopolskich konkursach, wysokie notowania, a nawet i zwycięstwa w dorocznych ankietach czytelników JAZZ FORUM – indywidualnie i z macierzystymi zespołami. Jazz Forum Talents regularnie występuje na najważniejszych polskich festiwalach jazzowych, a w 2021 zaprezentowało się także na koreańskim Jarasum Jazz Festival oraz Polish Jazz Festival in Tel Aviv w Izraelu. Pod koniec stycznia 2022 nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia ukazała się ich płyta live, z ich autorską muzyką, będąca jednocześnie inauguracją wydawniczego cyklu JAZZ.PL, organizowanego przez Program Drugi Polskiego Radia. 

Kasia Pietrzko - p, Maciej Kądziela – as, Jakub Mizeracki – g, Tomasz Chyła – viol, Kacper Smoliński – hca, Roman Chraniuk – b, Adam Zagórski - dr 

KASIA PIETRZKO. Pianistka, liderka zespołu Kasia Pietrzko Trio. Nominowana do nagrody Fryderyk 2018 za Jazzowy Debiut Roku, laureatka ankiety Jazz Top i „Mateusza” Trójki w kategorii Nowa Nadzieja. W 2018 roku zagrała w zespole mistrza Tomasza Stańki na Jego ostatnim koncercie. Ma na koncie dwa autorskie albumy i dziesiątki zagranicznych koncertów. W maju 2021 jako jedyna Polka wystąpiła podczas showcase’u na największych targach jazzowych w Europie Jazzahead! Jesienią 2021 wraz z Maciejem Kądzielą napisała muzykę do spektaklu „Listy Norwida” ilustrowanego wierszami C.K. Norwida recytowanymi przez Andrzeja Chyrę (prawykonanie miało miejsce w Filharmonii Narodowej w Warszawie). 
JAKUB MIZERACKI. Gitarzysta zespołu Skicki-Skiuk, który w 2017 roku zdobył Grand Prix Konkurs na Indywidualność Jazzową festiwalu Jazz nad Odrą. W 2019 Mizeracki zajął III miejsce w Międzynarodowym Konkursie im. Jarosława Śmietany. Grał m.in. z Billym Cobhamem i Leszkiem Możdżerem. Od 2019 roku zajmuje drugą pozycję w kategorii „Gitara” w Ankiecie Krytyków Jazz Top organizowanej przez magazyn Jazz Forum. Pod swoim nazwiskiem tworzy trio z Alanem Wykpiszem na basie i Maxem Olszewskim na perkusji, w którym hip-hop miesza się z rockiem progresywnym, ale wszystko wychodzi z jazzu. Regularnie współpracuje z saksofonistą Sylwestrem Ostrowskim, występując na najważniejszych scenach jazzowych oraz z trębaczem Piotrem Schmidtem. To gitarzysta, który równie dobrze radzi sobie w grze harmonicznej, jak i jako solowy improwizator. Nie istnieją dla niego bariery stylistyczne, chętnie gra rockowe riffy z ostrym przesterem. Jednak, gdy sytuacja tego wymaga, potrafi być subtelnym kolorystą i podporządkować się koncepcji zespołu. 
MACIEJ KĄDZIELA. To wszechstronny saksofonista z otwartą głową. Ma za sobą gruntowne i ukończone z wyróżnieniem studia na Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze. Uczył się od takich muzyków jak Steve Lehman, Joel Frahm, David Binney, Jeff Tain Wats, Steve Coleman, Will Vinson, Gary Tomas, George Garzone czy Jerry Bergonzi. Aktualnie koncentruje się na dwóch projektach: Jazz Forum Talents i założonej wspólnie ze świetnym perkusistą Adamem Zagórskim ZK Collaboration. Ten ostatni zespół w październiku 2021 wydał swój drugi album „Slow Food” w legendarnej serii „Polish Jazz”, kontynuowanej obecnie przez Warner Music Polska. Udziela się także jako sideman w kwintecie Marka Kądzieli oraz w Power of The Horns. Współtwórca niezwykłego projektu „Virtual Big Band Cho-Jazz 50” na 50-lecie warsztatów jazzowych w Chodzieży. 
KACPER SMOLIŃSKI. Jest fenomenem nie tylko na poslkiej scenie muzycznej. To wirtuoz harmonijki ustnej, znakomity improwizator o bardzo szerokich horyzontach stylistycznych. Członek zespołu Weezdob Collective, z którym w 2018 wygrał Konkurs na Indywidualność Jazzową na festiwalu Jazz nad Odrą. Stypendysta „Młodej Polski”. Ukończył Jazz-Institut Berlin. Uczył się u Grega Cohena. W 2019 roku Krzysztof Herdzin napisał dla niego „Concerto for Harmonica and String Orchestra”, które miało swoją prapremierę w Łomży. Obecnie skupia się na wydaniu swojej pierwszej autorskiej płyty, którą nagrał razem z Jankiem Smoczyńskim, który jest jej współproducentem; Krzysztofem Lenczowskim na wiolonczeli, Bartkiem Milerem na perkusjonaliach i Tomkiem Sołtysem na fortepianie. Jest także w trakcie pisania podwójnego koncertu na harmonijkę, perkusjonalia (Bartek Miler) i orkiestrę smyczkową, który będzie miał premierę wiosną 2022 w Poznaniu z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia ‘Amadeus’ pod batutą Agnieszki Duczmal. TOMASZ CHYŁA. Jeden z najlepszych polskich skrzypków jazzowych, lider zespołu Tomasz Chyła Quintet. Trzykrotnie nominowany do nagrody Fryderyk. Laureat konkursu Jazz Juniors 2016. Swój czas dzieli pomiędzy muzyką improwizowaną, którą uprawia w swoim kwintecie, Jazz Forum Talents i kilku innych grupach oraz muzykę chóralną, w której ma już spore sukcesy, włącznie z najważniejszą polską nagrodą muzyczną Fryderyk otrzymaną za płytę chóru Art’n’Voices w 2021 r. Jest również bardzo otwartą osobowością, chętnie odkrywa nowe muzyczne przestrzenie. W 2021 roku wraz z kwintetem wydał trzeci studyjny, a czwarty w ogóle album „Da Vinci”. To zespół będący priorytetem w jego pracy, jako skrzypka. Latem 2021 powstał nowy projekt z gitarzystą Rafałem Sarneckim i Kacprem Smolińskim na harmonijce ustnej. W tej niecodziennej konfiguracji instrumentalnej eksplorują nowe brzmienia i przygotowują się do nagrania płyty w 2022 roku. 
ROMAN CHRANIUK. Kontrabasista zespołu Skicki-Skiuk, z którym w 2017 wygrał konkurs Jazzu nad Odrą na Indywidualność Jazzową oraz gościł na scenie jazzowej na Festiwalu Woodstock. Jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu, w klasie kontrabasu prof. Jacka Niedzieli- Meiry. Ostatnie miesiące poświęcił na działania wolontariackie w rejonach ogarniętych wojną. Jest rozchwytywanym sidemanem zapraszanym do współpracy przez takich muzyków jak m.in. Hans Peter Salentin, Marcus Wyatt, Janusz Muniak, Greg Ward II czy Paweł Kaczmarczyk. Swoje muzyczne życie wypełnia graniem z zupełnie różnymi ludźmi. Poza Jazz Forum Talents na stałe współtworzy zespoły Skicki-Skiuk i ZK Collaboration. Oprócz tego współpracuje m.in. z Kariną Bałdych. Jednak najmocniej skupia się teraz nad własną muzyką i nad nowym zespołem New Times New Roman, o którym będzie można usłyszeć w nadchodzącym 2022 roku. 
ADAM ZAGÓRSKI. Motorem każdego jazzowego zespołu jest perkusista. W Jazz Forum Talents te obowiązki spoczywają na Adamie Zagórskim – dynamicznym, pełnym energii i swingującym muzyku, który wyrasta na czołowego drummera w Polsce. Należy do sporej grupy polskich muzyków, którzy studiowali w Danii. Zagórski w 2016 roku zakwalifikował się na program studiów „Jazz Soloist” w Syddansk Musikkonservatorium w Odense. Wśród jego nauczycieli byli tacy artyści Anders Mogensen, Adam Nussbaum, Andrzej Olejniczak, Bill Stewart, Gary Thomas, Lionel Loueke, John Hollenbeck, Mark Ducret czy Robin Eubanks. Dziś jest współliderem takich zespołów jak ZK Collaboration, którego płyta ukazała się jesienią 2021 w serii Polish Jazz; Adam Zagórski Nonet, czy Zagórski/Kostka/Kądziela. Gra także jako sideman w takich zespołach jak Weezdob Collective, Włodek Pawlik Trio, Poznań Jazz Philharmonic Orchestra czy Artur Dutkiewicz Trio. Laureat wielu międzynarodowych nagród. Twórca projektu „Virtual Big Band Cho-Jazz 50” na 50-lecie Warsztatów Jazzowych w Chodzieży


LISTA WYDARZEŃ:

ARCHIWUM WYDARZEŃ:
Lipiec 2023
Październik 2021
Październik 2020
Więcej

NASZE WYDARZENIA

Maj 2024 ARTKOMBINAT 26 maj 2024

MUSIC OF BUENA VISTA | Roland Abreu & The Cuban Latin Jazz feat. Yaremi Kordos

Maj 2024 ARTKOMBINAT 28 maj 2024

PIOTR BUKARTYK | 40 LAT Z HAKIEM

Czerwiec 2024 ARTKOMBINAT 2 czerwiec 2024

TEATR BANIEK MYDLANYCH

KONTAKT DO NAS 

OBSŁUGA WIDZA |REZERWACJE, INFORMACJA
 +48 737 186 020 
 bilety@artkombinat.pl 

 PROSIMY O KONTAKT OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU 
 W GODZINACH 9:00-17:00

ARTKOMBINAT Scena Monopolis
ul. Kopcińskiego 62a
90-032 Łódź

KASA 
Czynna w poniedziałki i czwartki 
w godzinach 12:00-18:00

Zakup biletów stacjonarnie jest również możliwy na godzinę
 przed rozpoczęciem wydarzenia i w trakcie jego trwaniaIMPRESARIATY
Magdalena Kamińska
+48 510 252 801
e-mail: booking@artkombinat.pl

EVENTY KORPORACYJNE
Magdalena Walecka
+48 605 590 220
e-mail: m.walecka@lim8.pl
e-mail: scena@artkombinat.pl

Dagmara Kapitułka - Wojdak
+48 512 355 868
e-mail: d.wojdak@lim8.pl
PROMOCJA, MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE
Joanna Stankowska
+48 601 050 209
e-mail: promocja@artkombinat.pl